Zdradzamy 4 proste patenty na pobudzenie nieaktywnych klientów

Zaktualizowano: 29 paź 2020

Jeżeli kiedykolwiek Twoim zmartwieniem były niskie wskaźniki reakcji na kampanię, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Baza nieaktywnych klientów, to uśpiony potencjał zakupowy. Dowiedz jak w czterech prostych krokach go obudzić.
Zdefiniowanie problemu

Wiele firm w swojej komunikacji wciąż nastawia się głównie na pozyskanie nowych klientów, podczas gdy badania marketingowe jasno pokazują, że koszt pozyskania nowego klienta jest zdecydowanie wyższy niż ten związany z utrzymaniem obecnego.

Nieaktywni użytkownicy, którzy nie otwierają Twojego newslettera, to zmora każdej kampanii. Wykorzystując możliwości analityczne narzędzi marketing automation będziesz w stanie szybko wyodrębnić taką grupę. Wtedy pozostanie już tylko jedno zasadnicze pytanie:  Jak pobudzić wskaźniki OR i CTR i sprawić, żeby nieaktywny klient na nowo zaprzyjaźnili się z naszą marką? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych poradą dotyczących postępowania z uśpionymi klientami.


1. Poproś o informację zwrotną

Dobrym sposobem na wznowienie relacji z nieaktywnym klientem, jest wysyłka ankiety badającej satysfakcję z obecnej formy komunikacji. Być może dany klient jest zainteresowany tylko wybranymi informacjami i dlatego nie otwiera większości e-maili. Nawet negatywna opinia wyrażona przez użytkownika będzie dla Ciebie cennym materiałem do analizy przy realizacji kolejnych kampanii.


2. Daj prezent Emocjonalna, spersonalizowana wiadomość powiązana z dedykowanym rabatem może być doskonałym sposobem na przełamanie lodów z nieaktywnym klientem. Przykład tytułu takiego e-mailingu może brzmieć następująco: „Kamilo, brakuje nam Ciebie! Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat 30% na zakupy w naszym sklepie!”. 3. Zweryfikuj dane

Brak reakcji na Twoją kampanię nie musi oznaczać, że użytkownik nie był zainteresowany treścią komunikatu. Powodem braku aktywności może być np. nieaktywny adres e-mail. Wysyłając zapytanie do takiego klienta, dowiesz się czy podany e-mail jest nadal aktualny. 

4. Zadaj pytanie ostatniej szansy…

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodą, warto zapytać wprost czy dany użytkownik chce nadal otrzymywać Twoje e-mailie. Warto zaznaczyć, że brak reakcji na tego typu wiadomość będzie równoznaczny z usunięciem użytkownika z bazy kontaktów. W ten sposób oczyścisz bazę z klientów, którzy nie rokują szans na generowanie przychodów dla Twojej firmy.

Korzyści

Konsekwentne stosowanie powyższej strategii komunikacji z nieaktywnymi użytkownikami spowoduje w pierwszej kolejności oszczędności finansowe. Zyskasz pewność, że wydajesz pieniądze tylko na komunikację z klientami, którzy faktycznie są zainteresowani Twoimi produktami.

Nawet jeśli próby ponowienia komunikacji z klientem zakończą się usunięciem z bazy kontaktów, nie wpłynie to negatywnie na jakość Twojej komunikacji. Przeciwnie. Oczyszczenie bazy z nieaktywnych użytkowników spowoduje wzrost dostarczalności e-mailingu oraz wskaźników OR i CTR. Niezależnie od tego, którą z powyższych metod wybierzesz, przełamując status quo przejmiesz inicjatywę w komunikacji z Twoimi klientami.


52 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie