Christmas time. Potrzeba wyjątkowej wyjątkowości? Gdzie jej szukać?

Zaktualizowano: 29 paź 2020

Święta były, są i będą tak jak…przedświąteczny szał zakupów. Zamiast śniegu, reklamy masową lawiną zasypują rynek i przytłaczają klientów z każdej strony. Nachalnie i krzykliwie. Im głośniej, bardziej oślepiająco, tym lepiej…Cel uświęca środki? Czyżby?


Klienci w takich warunkach mają prawo czuć się skołowani. Przesyt komunikatów reklamowych wyzwala reakcję obronno-ignorancyjną na masowe bodźce marketingowe. Co więcej większość potencjalnych Nabywców ucieka w rozwiązania digital i zaczyna utożsamiać Christmas time z online spam time. Zgodnie z danymi wynikającymi z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla Poczty Polskiej w 2014 roku, 80% respondentów prezent pod choinkę nabyło w sklepie internetowym. Również coraz częściej doceniana jest dostawa bezpośrednio na miejsce bez wychodzenia z domu.To o co w tym wszystkim chodzi?Jak trafnie zauważył Roger Dow:

„Jeśli priorytety Klientów nie są naszymi priorytetami, nie mamy żadnych priorytetów”.

A ja jako klient potwierdzam. Chcę być traktowana z szacunkiem do moich potrzeb. Jestem zmęczona masówką. Nie chcę spamu. Nie mam ochoty tracić czasu na oferty, które kompletnie mnie nie dotyczą. Za to chętnie zainwestuję parę chwil, aby zapoznać się z rozwiązaniami, które ułatwią mi życie i zaoszczędzą energię.Dzięki którym będę mogła zaplanować prezenty z wyprzedzeniem. Stać się Mikołajem efektywnym, twórczym, kreatywnym i przynoszącym świątecznego ducha radości trafiającego w indywidualne marzenia. Zatem gdzie jest ten magiczny kluczyk otwierający drzwi do nowych możliwości?


Zdaje się, że to nawet o magię nie chodzi tylko o logikę, o podejście, które jest odpowiedzią na rzeczywiste zapotrzebowanie. Chciałoby się spytać co na to marketing? Na szczęście rozwija się, a z nim też coraz większa świadomość. Może wcale nie trzeba krzyczeć do klienta, i błyskać po oczach czym popadnie, może wystarczy słuchać, wyciągać wnioski i odpowiadać. Czym?


Jak dowodzą badania przeprowadzone przez InfoSys, aż 78% klientów deklaruję chęć do zakupu przy ofercie odpowiadającej Ich indywidualnym potrzebom, wymaganiom, preferencjom, zainteresowaniom, tym lepiej jeśli jest ona dopasowana lokalizacyjnie. Wniosek? Poznaj zachowanie swojego Klienta, a zrozumiesz Jego potrzeby (Permission Marketing).


Zatem rozwiązanie, które nie krzyczy tylko odpowiada, nie wciska masowo, a indywidualnie proponuje jest proste, a na imię ma: personalizacja. 

Tym razem zapraszam do przyjrzenia się personalizacji w kontekście Świąt. Mądrze, ciekawie, efektywnie i z pomysłem.


Przykłady indywidualnie dopasowanych pomysłów


1) Narzędzia planistyczne:


  • Stwórz listę zakupów, utwórz personalizowaną kategoryzację, zaplanuj budżet na prezenty, zsynchronizuj wiadomości z pozostałymi członkami rodziny. Porównaj ceny dla danego produktu przez Internet. Prześlij raport na maila. Upewnij się czy prezent jest już zamówiony, zapakowany, wysłany i ile dni zostało do Świąt (Xmas Organizer, Shopping List Ease, iPresents)

  • Bądź na bieżąco z wyprzedażami, obniżkami cen (Black Friday)

  • Wybierz idealnie dopasowany prezent dla Twoich najbliższych (Personalization MallAlphaPicture)

  • Dowiedz się ciekawostek, zainspiruj twórczymi pomysłami, poznaj odpowiedzi na FAQ dotyczące Świąt (Christmas tree facts)

Personalizowane kreacje:


Personalizuj masowo

Okazuje się, że potrzeba personalizacji jest jasno widoczna nie tylko w okresie świątecznym, co zostało udowodnione na wielu płaszczyznach (szczegóły: How Marketers Can Personalize at Scale). Personalizowane kampanie crosschanellowe obejmują nie tylko identyfikacje indywidualnych potrzeb oraz personalizowaną formę i treść komunikatu. Stawiają na dogłębną analizę, odkrywanie innowacyjnych rozwiązań, pomiar efektywności, optymalizację najefektywniejszych działań, a wszystko to w odniesieniu do konkretnego kontekstu. Personalizacja „uczłowiecza” marketing stawiając klienta w centrum swojego zainteresowania.


I co z tego wynika?


Personalizacja jest jak szczery prezent świąteczny specjalnie dedykowany, opakowany w unikalną formę i wypełniony indywidualną treścią, będącą celną odpowiedzią dla osoby obdarowywanej. Dlatego pomimo, że zmieniają się zarówno potrzeby, oczekiwania Klientów jak i rozwiązania techniczne, personalizacja jest podejściem aktualnym nie tylko w Święta.

Jest ponadczasowa jak dobra klasyka i przypomina:

„Always remember that you are absolutely unique. Just like everyone else” – Margaret Mead.


9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie