Pół miliona. I jeszcze pięćdziesiąt złotych.

Zaktualizowano: 29 paź 2020

Zrozumieliśmy, jak do naszego biznesu przenieść cukierniczą metaforę o “wisience na torcie”, a drobna inwestycja potrafi sprawić ogromną różnicę.


Setki tysięcy złotych zainwestowane w sprzęt i licencje. Miliony transakcji w hurtowni danych, długie godziny spędzone na integracji z systemami klienta, jedno z największych wdrożeń IBM Campaign w Polsce, serwer analityczny IBM Smart Analytics System , własne rozwiązanie do poszukiwania reguł asocjacyjnych .  Odmieniane przez wszystkie przypadki opisy technologii. Podniecające inżynierów i analityków. I tylko ich.


Ale w ubiegłym tygodniu udało nam się odrzeć z resztek korporacyjnego savoir vivre naszych partnerów po stronie marketingu i wydobyć z nich nieprzyzwoity okrzyk w trakcie spotkania.


“Za…..iste!”


Zaiste nie było to bardzo trudne. Wystarczyło przynieść na spotkanie tę małą skrzyneczkę i wpiąć ją do dużego telewizora.
To pudełko to Raspberry Pi – mały komputer z łączem hdmi i prostym linuxem na pokładzie. Po podłączeniu dwóch kabli to małe urządzenie zaczęło wypluwać z siebie długie rzędy białych literek, a po kilkudziesięciu sekundach na ekranie pojawiło się mniej więcej coś takiego.
Wszystko za sprawą www.geckoboard.com i ponad 20 wskaźników, które odświeżamy co kilka minut na 32” telewizorze. Informacje o przychodach, średnim koszyku, udziale transakcji klientów lojalnościowych, liczbie wysłanych wiadomości, danych o ostatnich kampaniach, sklepach z najwięszką ilością transakcji w ciągu ostatnich 24 godzin… i jeszcze kilkanaście innych cyferek i wykresów.


Przy konfiguracji „malinki” (raspberry pi) korzystaliśmy z tego przewodnika. Po 2h od wyjęcia z pudełka wszystko działało i było bardzo odporne na przypadkowe wyrwanie kabelka z gniazdka. 


Z uwagi na bezpieczeństwo danych, dostęp do dashboardu jest ograniczony do wybranych adresów IP. Komputerek łączy się z siecią przy użyciu sieci GSM i po każdym restarcie raportuje swój nowy adres na jeden z naszych technicznych kanałów na #slack.
Ile nas to kosztowało?

Rasberry Pi + karta wifi + kabelek hdmi + zasilacz 2A – 349 PLN

Abonament Geckoboard –  $17/miesięcznie

Integracja z hurtownią danych – DB2 <-> jenkins <-> JSON <-> GECKOBOARD – 10 dni roboczych Modem GSM – wykopany z dna szuflady – 0 PLN


Potrzebowaliśmy jeszcze:

telewizora 1920×1080 (w naszym przypadku Samsung LED 32″) jednego źródła danych o klientach. Ale to akurat budujemy wspólnie z klientem od ponad 2 lat…

11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie