100% KPI osiągnięte! Dobre praktyki Opla z Selligentem.

Zaktualizowano: 29 paź 2020

Tej marki trudno nie kojarzyć. Niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, założone w 1862, produkujące ponad milion samochodów osobowych corocznie. Jeden z 3 największych producentów samochodowych w Unii europejskiej i zarazem jeden z największych w Europie. Posiada 12 fabryk i 4 centra rozwoju w 8 krajach europejskich. Zatrudnia około 34500 ludzi. Od 2017- tego właścicielem przedsiębiorstwa jest francuski koncern Groupe PSA. Ponad 110 lat pasji do technologii i samochodów podsumowano w trzech słowach "Wir leben Autos" ("Żyjemy samochodami").

Background


Opel wyszedł z prostego założenia, że samochody odgrywają ważną rolę w codziennym życiu. Chciał utrzymywać relacje z klientami i być obecnym w ważnych dla nich momentach związanych z motoryzacją.

Wyzwanie


Zmiany zachodzące w świecie dostarczają nowych rozwiązań. Zmienia się sposób badania ofert przez klientów, podejmowania decyzji zakupowych, użytkowania samochodów. Żeby dotrzeć do klientów z adekwatnym, spersonalizowanym komunikatem, Opel potrzebował mieć głębszy wgląd w czynniki, które wpływają na klientów podczas cyklu życia produktu i całosciowego procesu sprzedaży. Od momentu przed samym wprowadzeniem modelu do obrotu, poprzez proces podejmowania decyzji zakupowej z uwzglednieniem czynników poza zakupowych.

Cel

Opel potrzebował zrozumieć kiedy i jak klienci używają i kupują samochody, zidentyfikować dodatkowo nowych odbiorców docelowych oraz przeanalizować ich motywacje. Dedykowana, personalizowana kampania miała opierać się na segmentacji klientów i uwzględniać automatyzację. Zoptymalizowana komunikacja miała wykorzystywać wszystkie kanały, zarówno online jak i offline, zgodne z preferencjami indywidualnych klientów.Realizacja


Opel wraz ze swoim partnerem biznesowym – agencja kreatywną, Ematters, przeanalizowała dane z których wynikało, że w Holandii, 90% klientów kupujących nowe samochody to osoby powyżej 50-siątego roku życia. Okazało się też, że dla tej samej grupy klientów jazda na rowerze była ich hobby. Bazując na tych danych, Opel chciał wdrożyć kampanię, która opowiadałaby spójną historię. Skonstruował ankietę “The Opel Bicycle Survey” (“Rowerowa ankieta Opla”) w formie konkursu dzięki któremu możliwe było zebranie wartościowych danych o klientach, ich zachowaniu i preferencjach. Uczestnicy konkursu wypełniali krótką ankietę dzięki której mogli wygrać weekend marzeń – czyli możliwość prowadzenia Opla wyposażonego w system Flex Fix i rowery. Dzięki elastycznemu systemowi ankietowemu platformy Selligent (-> Cały świat już z niego korzysta! Dlaczego Selligent?), możliwe było zaproszenie do współpracy nowych klientów, zebranie danych dotyczących wszystkich respondentów i wygenerowanie spersonalizowanej komunikacji z użyciem 5-ciu kluczowych założeń:

 1. komunikacja międzykanałowa; ankieta promowana za pomocą reklam displayowych, poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych (Twitter, Facebook, Opel Facebook oraz na Opel.nl)

 2. dialogi wieloetapowe; przeprowadzenie klienta przez kolejne kroki aż do ostatecznej weryfikacji w której klient otrzymywał potwierdzenie mailowe (wprowadzenie do konkursu) wraz z “Popularnymi trasami rowerowymi” do pobrania

 3. pojedynczy widok klienta; reklama displayowa pozycjonowana na stronach internetowych uznanych za istotne dla targetowanej grupy odbiorców. Dane uczestnika i preferencje zebrane w ramach platformy Selligent zaimplementowane do widoku profilu klienta dla pojedynczego użytkownika

 4. spersonalizowane interakcje; stoworzenie spersonalizowanych wiadomości pod względem kontentu dla indywidualnego użytkownika uwzględniające odpowiedzi klientów podczas ankiety

 5. marketing wychodzący; zwycięzcy konkursu ogłoszeni na łamach biuletynu Opla, a dane z kampanii w prosty sposób zintegrowane z bazą biuletynu (wzbogacona baza danych pod kolejne optymalizacje)

Wyniki

Skala udziału uczestników i konwersji “Rowerowej ankiety Opla” przełożyła się na przekroczenie współczynników KPI. Dzięki platformie Selligent możliwa była integracja działań razem z Ematters (od stworzenia ankiety, wysyłkę, przez segmentację klientów do spersonalizowanej komunikacji). Dane uzyskane z ankiety dla tej kampanii wzbogaciły bazę danych dzięki czemu możliwa jest jeszcze bardziej adekwatna komunikacja z klientami. Konkrety?

 1. osiągnięcie 100% KPI (a nawet przekroczenie)

 2. 500k wyświetleń na Twitterze

 3. 20k+ uczestników ankiety

 4. 17k+ nowych subskrybentów

 5. 7k nowych fanów na Facebooku

 6. 8% konwersja

 7. 6% współczynnik klikalności

Chcesz zacząć Twoją przygodę z Selligentem? -> Zostaw wiadomość. Chętnie opowiemy Ci więcej 🙂

Źródło:

 • http://www.selligent.com/

#marketingautomation #Opel #Selligent

12 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie