Maszyna kupiona? Zwyczaje zakupowe klientów z życia wzięte.

Zaktualizowano: 28 paź 2020

Tato opowiedział mi historię, która w obecnych czasach wydaje się być abstrakcją. A jednak! Były czasy w Polsce, kiedy na półkach sklepowych świeciły pustki. Stało się w kilometrowych kolejkach, żeby kupić cokolwiek, zazwyczaj “na kartki”. I tak to pewnego razu mój tato wracając do domu zobaczył tłum, który ustawił się w mgnieniu oka do kolejki, bo COŚ przywieźli...Nikt nie wiedział co, ale jakie to miało znaczenie. I w ten sposób mój tato stał się posiadaczem…maszyny do szycia. Co z tego, że żona maszynę już miała, siostra też. Może ktoś będzie potrzebował…


“Internetów” nie było, więc Allegro, OLX, Facebook odpadał…

Po drodze spotkał 2 kobiety, które wzdychały, bo na maszynę się nie załapały. Tato zaproponował sprzedaż. Ponieważ nie miały przy sobie wypłaty a o bankomatach można było sobie pomarzyć, tato podał adres, gdzie maszyna będzie czekać (bo on akurat na trening piłki nożnej się śpieszył. Pewnie dlatego, że ani komputera ani FIFY nie miał ;). W ten sposób maszyna została kupiona za pierwotną cenę. I wszyscy byli szczęśliwi. Kto by pomyślał, że w tamtych czasach człowiek człowiekowi mógł być….człowiekiem…

… Wtedy wszyscy kupowali to co akurat było, wtedy kiedy w ogóle było i to pod warunkiem, że akurat mieli przy sobie wystarczającą ilość gotówki.

A co dzisiaj?

Dzisiaj klienci nie tylko mogą zapoznać się z opiniami użytkowników na temat produktu, porównać ceny ( -> 10 najlepszych porównywarek cen ), ale także skorzystać z praktycznych rozwiązań offline’owych, online’owych czy multichannelowych. Na co zwracają uwagę klienci przed zakupem, w trakcie i po? Jakie są ich zwyczaje zakupowe (kto? gdzie? jak? co? kiedy?). Jakie rozwiązania dostępne?13 przypadków. Konkretne przykłady z życia wzięte :

1. dla tych, którzy lubią tradycyjnie

Część klientów lubi małe lokalne sklepiki, bez wielkich kolejek, gdzie sprzedawca, u którego regularnie kupujesz, często orientuje się z wyprzedzeniem, co będziesz potrzebować. Dodatkową popularnością cieszą się eko targi, bazary, gdzie można zakupić “swojskie” produkty od rolników a cały marketing robi “word of mouth”.

Przykład:

-> EkoBazar Wrocław

2. dla tych, którzy lubią online

Klienci, którzy cenią sobie czas i nie lubią stać w korkach do sklepu i w kolejkach do kasy zamawiają online’owo. Chcą mieć dostępny towary dostarczone do domu (i wniesione) w określonym przedziale czasowym.

Przykład:

-> TESCO

-> IKEA

-> Świeże na Talerze

3. dla tych, którzy lubią „przy okazji”

Część Klientów nie ma nic przeciwko wizycie w sklepie stacjonarnym, pod warunkiem, że przychodzi tylko odebrać zamówienie, a sklep ma „po drodze” i może zakupy załatwić przy okazji. Zwłaszcza jeśli czas realizacji jest stosunkowo krótki (np. do 2 h).

Przykład:

-> Empik

4. dla tych, którzy lubią po swojemu

Klienci lubią mieć realny wpływ na produkt. Dzięki indywidualnemu podejściu spełniającemu gusta różnych klientów, marki zyskują nowych wielbicieli i utrzymują dotychczasowych.

Przykład:

-> Czas Na Herbatę

-> Decoria

-> TWIKIT

5. dla tych, którzy wolą najpierw przymierzyć wirtualny produkt nie wychodząc z domu

Część marek zapewniło swoim klientom dedykowane aplikacje wykorzystujące AR, dzięki czemu można poprzymierzać wirtualne produkty do woli.

Przykład:

-> Sally Hansen

-> Zuggara

-> IKEA
6. dla tych, którzy chcą przymierzyć produkt w sklepie, ale bez stania w kolejce do przymierzalni

W części sklepów dzięki technologiom dostarczane są rozwiązania, które pomagają wyeliminować kolejne problemy klientów. Jednym z takich rozwiązań są wirtualne przymierzalnie, wirtualne lustra.

Przykład:

-> PUMA
7. dla tych, którzy chcą przymierzyć rzeczywisty produkt, ale z możliwością odesłania (bez ponoszenia dodatkowych kosztów)

Pewność, że to co się wybrało jest rzeczywiście trafnym wyborem, jest nieoceniona. Dlatego sklepy współpracują z dostawcami w obrębie łańcucha dostaw, żeby umożliwić klientom odesłanie części lub wszystkich wybranych do przetestowania/ przymierzenia produktów.

Przykład:

-> MUSCAT

* Sklepy z najlepszą polityką zwrotów

8. dla tych, którzy potrzebują czasu, żeby zdecydować czy dokonali właściwego wyboru

Klienci po zakupie towaru często wyrzucają paragon, albo paragon sam gdzieś się „zapodziewa” 😉 7 dni na zwrot to czasem za krótko, dlatego marki dbające o spokój swoich klientów decydują się na zwroty towarów bez paragonów a okres wydłużają nawet do 30 dni.

Przykład:

-> Mój Empik
9. dla tych, którzy wolą zakupy w sklepie stacjonarnym, ale nie lubią robić listy zakupów i szukać produktów

Często wraz z programami lojalnościowymi klienci maja możliwość stworzenia sobie listy zakupów/ listy prezentowej korzystając z aplikacji. Dodatkowo łatwo jest namierzyć konkretny produkt w sklepie lub dodać do list skanując kod kreskowy.

Przykład:

-> IKEA store app

10. dla tych, którzy nie lubią czekać na rachunek

Kolejnym udogodnieniem dla klientów jest brak konieczności czekania na rachunek, lub stania w kolejce do kasy, żeby zapłacić za towar. Mobline płatności i wirtualne portfele są sprytnym rozwiązaniem takich sytuacji.

Przykład:

-> Starbucks

11. dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej “tu i teraz”

Ponieważ obecnie już każdy klient posiada urządzenie mobilne, możliwa jest kontekstowa komunikacja ofert w konkretnym miejscu i czasie. Personalizowanie promocje i dodatkowe wsparcie klient szczegółowymi informacjami o produkcie mogą stać się kartą przetargową.

Przykład:

-> Estimote

12. dla tych, którzy lubią zweryfikować w sklepie wszystkie możliwości wg. konkretnych parametrów, porównać i otrzymać produkt do…. 2 minut

Powstają też ciekawe usługi łączące analityczne potrzeby użytkowników, online’owy research z empiryczną weryfikacją rzeczywistego produktu w błyskawicznym czasie.

Przykład:

-> Eobuwie

13. dla tych, którzy stawiają na nowe technologie i lubią połączenie świata offline z online

Ci klienci, którzy cenią sobie wygodę i technologie e-commerce oraz chętnie odwiedzają sklepy fizyczne docenią zintegrowane zakupy z wykorzystaniem inteligentnych luster, hologramów czy dedykowanej strefie odbioru zamówień złożonych do godziny 14-tej.

Przykład:

-> ZARA

Kto jest Twoim klientem? Które rozwiązania wnoszą wartość podczas całego procesu zakupowego ( przed, w trakcie, po transakcji). W obrębie jakiego obszaru/usługi? W jaki sposób kolejne pokolenia będą robić zakupy?

Źródła:

 • https://www.ikea.com/pl/pl/meblenatelefon/index.html

 • http://ekobazarwroclaw.com/

 • https://gadzetomania.pl/29841,top-10-najlepsze-porownywarki-cen-w-polsce-czyli-gdzie-robic-zakupy

 • https://www.ikea.com/pl/pl/meblenatelefon/index.html

 • http://swiezenatalerze.pl/

 • http://www.empik.com/pomoc/rezerwacje-produktu?utm_source=newsletter&utm_medium=mojempik-ogolny&utm_campaign=180521_click_ecom&utm_content=&utm_term=portal_userhttps://www.smacznaherbata.pl/mytea

 • http://www.meble.com.pl/urzadzamy/108/meble_wypoczynkowe_zaprojektuj_swoj_model,8944.html

 • https://www.twikit.com/design-dream-car-3d-customization/

 • http://www.multivu.com/players/English/7632051-sally-hansen-manimatch-mobile-app/

 • https://www.youtube.com/watch?v=NxQZuo6pFUw&feature=youtu.be

 • https://youtu.be/vDNzTasuYEwhttps://youtu.be/_X2-_t5f_IAhttps://muscat.pl/domowa-przymierzalnia/

 • https://youtu.be/yhaD57f2iwU

 • https://www.forbes.com/sites/quora/2014/06/13/why-is-the-starbucks-mobile-payments-app-so-successful/#17913bb73957https://www.eobuwie.com.pl/

 • https://www.retaildetail.eu/en/news/fashion/zara-opens-new-flagship-store-holograms-and-robots

 • http://www.wielkieslowa.pl

#ZARA #SallyHansen #Estimote #Decoria #Twikit #Starbucks #PUMA #Muscat #MójEmpik #IKEA #EkoBazarWrocław #TESCO #zwyczajezakupowe #zakupy #Empik #ŚwieżeNaTalerze #Eobuwie #Zuggara #CzasNaHerbatę

22 wyświetlenia0 komentarz