- Marta Sobolewska
Zamień klientów w promotorów marki w 4 prostych krokach
Aktualizacja: 29 paź 2020
Zadowolony klient to najcenniejsza reklama. Polecenie produktu/usługi przez znajomego działa najefektywniej, bo ludzie ufają ludziom z którymi są w bliskich relacjach.
Strategia win-win celem której jest dobrowolne zaangażowanie klienta w budowaniu wartości marki wymaga wdrożenia 4 fundamentalnych kroków.
Przeanalizujmy real-life case study na podstawie „podwórkowego marketingu” zaproponowanego przez firmę Nivea.

Pamiętasz zabawę w podchody, chowanego, dwa ognie, grę w klasy, skoki przez kręconkę albo akrobacje na trzepaku? Obecnie dla większości dzieciaków to już czysta abstrakcja-jest przecież komputer, tablet, smartfon. Zamiast wyść z psem czy kotem na spacer, opiekuje się wirtualnym pet’em. Zamiast pogadać- chat’uje. Czy nowinki techniczne mniej lub bardziej kosztowne – jakkolwiek często użyteczne- nie wyeliminują całkowicie spotkań i zabaw face to face na rzecz desktop to desktop? Jak się okazuje niekoniecznie…
1) Zdefiniuj potrzebę
Umieść klienta w centrum swoich zainteresowań. Zobacz co stanowi dla niego wartość, która jest spójna z misją i wartościami twojej firmy. Jeśli się okaże, że jest to nisza istotna z punktu widzenia społecznego, promować markę twojej firmy mogą zacząć ludzie, którzy nie byli do tej pory twoimi klientami.

Firma Nivea zaproponowała, aby wziąć udziału w głosowaniu na ich stronie na konkretną lokalizację (uprzednio podana przez przedstawicieli gmin i spółdzielni mieszkaniowych).W 40stu z nich z największa ilością głosów zostały wybudowane podwórka dla dzieci. Każdy użytkownik mógł głosować raz dziennie z jednego adresu mailowego, na który dostał link aktywacyjny. Po jego zatwierdzeniu głos stał się „prawomocny”. Tym samym konwersja na stronie Nivea wzrastała.
2) Wykorzystaj social media
Pamiętaj o kanałach komunikacji wykorzystywanych przez klienta. Dostarcz materiały/treści do pobrania, którymi można łatwo się dzielić, udostępniać zarówno online jak i offline (np. viral marketing, mouth marketing itd.).
Przykłady:
a) Baner na stronę

b) Zdjęcie na facebooka

c) Logo akcji

d) Naklejka

e) Plakat

f) Hashtag : #podwórkonivea
g) You Tube
3) Dobierz ambasadora
Zatroszcz się, aby ambasadorem akcji była osoba wiarygodna, promująca przesłanie kampanii spójnej z wartościami klienta jak i firmy.


4) Zadbaj o wartość dodaną
Zaskocz klienta wartością dodaną. Zainspiruj, bądź empatyczny i dostosuj rozwiązania do zmiennych potrzeb.
Przykłady:
b) Budowanie świadomości w mediach
A kiedy Tobie chciało się być promotorem marki? Przykłady?