Twoja kampania w 160 znakach, czyli potencjał komunikatu SMS.

Zaktualizowano: 29 paź 2020

Każdy z nas wie, że reklama jest dźwignią handlu. Ale co najlepiej udźwignie samą reklamę i przyczyni się do sukcesu kampanii marketingowej? Które medium wybrać, aby nie tylko pozyskać nowych klientów, ale również ciągle angażować stałych?


Owszem telewizja pozwala na emitowanie spotów reklamowych, które doskonale budują rozpoznawalność marki i kreują potrzebę posiadania promowanej rzeczy, ale ich minusem jest wysoki koszt zarówno produkcji, jak i dystrybucji. Dodatkowo telewizja coraz częściej ustępuje miejsca Internetowi i Social Media. Zarówno Facebook, który jest potężnym medium reklamowym jak i poczta elektroniczna, zasypują nas dziennie dziesiątkami komunikatów marketingowych. Reklama w sieci jest tańsza niż w telewizji, ale moc jej oddziaływania może być mniejsza, ponieważ zdążyliśmy się już na nią częściowo „uodpornić” (np. instalując programy typu AdBlock czy filtr antyspamowy na skrzynce e-mail). Podczas gdy stajemy się coraz bardziej mobilni, a telefon praktycznie zastąpił nam już komputer, komunikacja SMS wydaje się być medium idealnym. Możemy nie mieć konta na Facebooku lub umyślnie nie klikać w e-maile od reklamodawców, to jednak SMS trafi do nas bez najmniejszych przeszkód. Jak pokazują statystyki średni open rate mailingu wynosi 15%, zaś delivery rate SMS może wynosić nawet dziewięćdziesiąt kilka procent. Różnica ta wynika z prostej przyczyny: ciężko jest skasować wiadomość SMS bez uprzedniego jej otwarcia.


Oczywiście komunikacja smsowa niesie ze sobą pewne ograniczenia. W odróżnieniu od e-maila, w smsie nie zamieścimy kolorowej grafiki ani logo firmy, a długość wiadomości jest zawężona do konkretu. Wszystkie aparaty telefoniczne wyświetlają komunikaty zawierające 160 znaków, podczas gdy nie wszystkie dają sobie rade z smsami przekraczającymi tę wartość. Pozornie 160 znaków wydaje się być niewystarczającą przestrzenią do stworzenia wyczerpującego przekazu. Jednakże to ograniczenie może być prawdziwym atutem naszej wiadomości. Krótki, przejrzysty i atrakcyjny komunikat, bez wątpienia przemówi bardziej do odbiorcy niż długa reklama czy rozbudowany mailing z wieloma kolorowymi grafikami i banerami.

W celu stworzenia najlepszego komunikatów należy pamiętać o kilku zasadach:
1. W polu nadawcy powinna widnieć nazwa firmy lub usługi.

2. Komunikat powinien zaczynać się spersonalizowanym zwrotem lub pozdrowieniem (np. “Karolino”, “Witaj Janie”, “Szanowana Pani”), dodatkową zaletą jest dostosowanie tego zwrotu do wieku adresata.

3. Komunikat powinien dotyczyć atrakcyjnej oferty, zapraszać na wydarzenie, zachęcać do udziału w konkursie lub ofiarować bon zniżkowy na zakupy.

4. Warto też podać przedział czasowy oferty, który zmotywuje adresata wiadomości do działania (np. “tylko dzisiaj / w ten weekend”).

5. Najważniejszym elementem komunikatu jest zaoferowanie klientowi konkretnej korzyści (“25% zniżki”, “odbierz darmowy produkt”, “wygraj iPada”)

6. Dodatkowym atutem jest okazanie troski o indywidualne potrzeby klienta („tylko dla naszych najlepszych klientów”).

Komunikacja SMS jest efektywna, relatywnie tania, a jej efekty są łatwe do zmierzenia, wyraportowania i wyciągnięcia konstruktywnych wniosków. Tak samo w życiu prywatnym, jak i marketingu SMS, czyli Short Messaging Service zdaje się być idealnym medium do nawiązywania i utrzymywania bezpośredniej interakcji między nadawcą a odbiorcą.


6 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie