Czy personalizacja zdaje Test Turinga?

Zaktualizowano: 29 paź 2020

W jednym z odcinków angielskiego serialu science fiction “Czarne lustro” główna bohaterka, nie mogąc się pogodzić ze stratą swojego chłopaka, decyduje się na podtrzymanie relacji telefonicznej z maszyną, która emituje jego głos. Robot tworzy wiarygodny profil osobowości na podstawie informacji z mediów społecznościowych, e-maili oraz wszystkiego, co kiedykolwiek jej chłopak zostawił w internecie.


Od dawna stawiane pytanie, o to czy maszyna może zastąpić człowieka powoli zostaje wypierane przez nowe: Czy maszyna może być jak człowiek? Miłośnicy sztucznej inteligencji stale pracują nad ludzką stroną robotów, nad tym jak wyglądają i jak się zachowują.


Obecnie każdy komputer, który miałby posiadać umiejętności myślenia i posługiwania się językiem w sposób podobny do ludzkiego, musi przejść tzw. Test Turinga. Pomysłodawca testu, brytyjski matematyk i kryptolog, Alan Turing – w 1950r. opublikował swoją pracę pt. „Computing Machinery and Intelligence„, w której zaprezentował efekty swoich badań nad sztuczną inteligencją. Jedym z elementów jego pracy był test, który miał określać czy maszyna jest w stanie zachować się w sposób zbliżony do ludzkiego. Mechanizm jego przeprowadzania ewoluował wraz z rozwojem techniki. Dziś Test Turinga polega na przeprowadzeniu serii rozmów na czacie pomiędzy trzema stronami. Pierwszą ze stron jest sędzia – człowiek, który rozmawia jednocześnie z dwoma pozostałymi stronami, z których jedną jest żywą osobą a  drugą komputer, który ma udawać człowieka. Po zakończeniu czatu sędzia musi określić, czy któraś ze stron rozmowy jest maszyną. Próg wiarygodności to 33% – jeżeli taki odsetek sędziów biorących udział w badaniu nie będzie w stanie podjąć decyzji lub poda złą odpowiedź, oznacza to, że maszyna przeszła test pomyślnie.


Turing przewidywał, że w niedalekiej przyszłości maszyny będą inteligentne i dorównają człowiekowi. Na potwierdzenie jego tezy, musieliśmy „trochę” zaczekać, bo aż do 2014 roku. Wtedy to Test Turinga po raz pierwszy został zdany przez 13-letniego “Eugene’a Goostmana” – komputer stworzony przez Rosjanina Władimira Weslowa i Ukraińca Jewgienija Demczenko.


Podczas gdy inni dążą do zaszczepienia ludzkiego pierwiastka w maszynach, my zastanawiamy się jak można ‘zautomatyzować’ bezpośredni kontakt z człowiekiem. Tematyka podobna, ale ujęcie zupełnie inne. Efektem naszych działań było połączenie komunikacji wideo z personalizowanym marketingiem. Postanowiliśmy iść za ciosem i sprawdzić jak spersonalizowane materiały wpływają na odbiorców, do których są kierowane. Do naszego ‘Testu Turinga’, wybraliśmy zrealizowaną przez nas kampanię.


Wiedząc, że większość klientów oczekuje, że konsultant zadba o nich i poświęci im czas, przygotowaliśmy zintegrowaną kampanię dla Orange. W krótkim personalizowanym filmie, konsultantka Orange Open Agnieszka Nowak przedstawiała klientowi indywidualnie przygotowaną dla niego ofertę. Wirtualna doradczyni, oferowała usługi, niezależnie od tego czy klient był akurat w domu, autobusie czy restauracji. Akcja kończyła się niemal natychmiastowym kontaktem call center z klientami, którzy wyrazili zainteresowanie ofertą.
Powyższy film wykorzystywał w swoim przekazie symulacje rozmowy z doradcą, który kierował do klienta spersonalizowany komunikat. I choć nasza wirtualna konsultantka testu Turinga raczej by nie zdała, to może pochwalić się sporym osiągnięciem jakim są wiadomości od klietnów, którzy mieli okazję „porozmawiać” z Panią Agnieszką:

Pani Agnieszko Nowak! Jak widać i słychać jest Pani zjawiskowa, enigmatyczna i eteryczna no i śliczna. (…) P.S. Pozdrawiam serdecznie no i powodzenia. Całuski! 

oraz

Muszę przyznać, że spersonalizowana reklama video zrobiła na mnie spore wrażenie. Gratuluję pomysłu i realizacji. To z pewnością coś nowego na polskim rynku i myślę, że może to waszej firmie zaprocentować.

O skuteczności personalizacji w naszym wydaniu przypominają nam również listy klientów, którzy otrzymali od nas personalizowane życzenia urodzinowe. Każdego dnia wysyłamy kilkanaście tysięcy wiadomości email, sms i kartek pocztowych z życzeniami urodzinowymi. Mimo, że wszystko dzieje się w 100% automatycznie, to jednak komunikat jest tak bardzo osobisty, że czasem ktoś postanowi nam odpisać.27 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie