Personalizacja na 6-tkę! 6 strategii, które usprawnią dialog z klientem.

Zaktualizowano: 29 paź 2020


Personalizacja. Naturalny proces podmiotowej komunikacji. Zastosowana w rzetelny sposób staje się narzędziem przynoszącym obopólna korzyść – zarówno dla indywidualnego klienta jak i sektora biznesowego. Ułatwia podjęcie korzystnych decyzji przynoszących zysk.

Bazując na danych :

  • 94% speców od marketingu zgadza się, że personalizacja stron internetowych ma kluczowe znaczenie na drodze zarówno do obecnego jak  i przyszłego sukcesu (Econsultancy)

  • spersonalizowane e-maile podnoszą współczynnik CTR (click-through rate) o 14% i współczynnik konwersji o 10% (Aberdeen Group)

  • 66% marketerów potwierdza, że personalizacja jest jedną z topowych korzyści wypływających z automatyzacji (The State of Marketing Automotion Report)

  • 71% topowych ekspertów B2B marketingu komunikuje się kontentem szytym na miarę (The Content Marketing Institute)

  • 57% klientów jest skłonna udostępnić swoje dane pod warunkiem, że będą one wykorzystane w odpowiedzialny sposób (Janrain)

  • 77% klientów miałoby większe zaufanie do biznesu, gdyby zostało wytłumaczone w jaki sposób używane są  dane klientów, żeby podnieść efektywność podejmowanych przez nich decyzji i udoskonalić ich UX (Janrain)

  • 46% klientów uważa oferty „szyte na miarę” jako kluczowe w utrzymaniu i rozwoju relacji z przedstawicielem danego sektora biznesowego (Gartner)


To w jaki sposób wykorzystać dane behawioralne i demograficzne, żeby dostarczyć rozwiązania mające indywidualne znaczenie, wesprzeć proces decyzyjny,  jednocześnie pamiętając o  szacunku do prywatności klienta? Jaki jest „digital body language” indywidualnych użytkowników? Co uwzględnić w personalizacji?


Przykłady 6-ściu strategii:


1. Dynamiczny kontent

Możesz personalizować zawarte treści poprzez adres IP (e-maile, formularze, strony internetowe). Jeśli znasz branżę będącą przedmiotem zainteresowania, spróbuj dostarczyć adekwatne whitepaper’y.Źródło: How personalization works


2. Zachowanie zakupowe

Przeanalizuj zachowanie zakupowe klientów. Co ich decyzje mówią o nich, jaki jest obszar zainteresowania, kategorie produktów i czym mogą prawdopodobnie zainteresować się w przyszłości? Kiedy i gdzie dokonali zakupu?

Przykładem może być Empik czy firma Smart Furniture.

Personalizowany program lojalnościowy „Mój Empik” oparty jest na indywidualnie dopasowanej ofercie bazującej na historii zakupowej klienta, preferowanych kategorii produktów jak i danych lokalizacyjnych. Na tej podstawie dobierane są najkorzystniejsze oferty dedykowane dla konkretnego odbiorcy.

Smart Furniture,  bazując na wyborach klientów, klasyfikuje ich osobiste preferencje, sugeruje meble w adekwatnych stylach, oferuje wizualizacje produktów w konkretnej przestrzeni.

3. Specjalne potrzeby

Pamiętaj o indywidualnym podejściu. Zwróć uwagę na wielkość potrzeb. I „nie oferuj 10-cio funtowej kości właścicielowi 5-cio funtowego psa” (Źródło: MarketingSherpa ).
Zwróć uwagę na sposób podejmowania decyzji i dokonywania zakupów, jakie są indywidualne preferencje. Zastanów się co zaoszczędzi nie tylko pieniądze, ale i czas klienta.

4. Geolokalizacja

Nawet po kodzie pocztowym możesz zidentyfikować skąd pochodzą klienci, którzy kupują dany produkt. Zweryfikuj lokalizację użytkowników, którzy najczęściej korzystają z danej oferty. Co mają z sobą wspólnego? A może warto zainwestować w personalizowaną lokalizację i dostarczyć odpowiedni komunikat w miejscu w którym klient najbardziej go potrzebuje? Zadziwiaj użytecznością!


5. Strefa czasowa

6. Pozwolenie

Nie bądź intruzem. Szanuj decyzję klientów. Wysyłając personalizowaną treść z korzystną ofertą zapytaj o możliwość kontaktu. Nie wymuszaj. Pamiętaj o umieszczeniu zarówno linków aktywacyjnych jak i dezaktywacyjnych.
Personalizacja jest narzędziem, które powinno odpowiedzialnie wspierać: dostarczyć adekwatną treść do odpowiedniego człowieka, z szacunkiem do jego prywatności,  w  preferowanym miejscu i czasie, za pomocą preferowanego kanału. Niezależnie od postępu, zmieniających się technologii, punktem wyjścia jest zrozumieć użytkownika stosując najbardziej adekwatne w konkretnym kontekście narzędzia. Powodem działania jest klient, jego zadowolenie i rekomendacja, a efektem „ubocznym”- sprzedaż.


43 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie