I want you to want me… czyli programy lojalnościowe.

Zaktualizowano: 29 paź 2020


„Lojalność to nie to samo co powtarzalność biznesu. Z powtarzalnością biznesu mamy do czynienia wtedy, gdy ludzie zawierają z nami transakcje wielokrotnie, a z lojalnością - gdy odrzucają lepsze produkty lub lepsze ceny, aby kontynuować współpracę z nami. Lojalni klienci często nawet nie sprawdzają innych ofert i nie biorą pod uwagę innych opcji”. A jak wygląda sytuacja z programami lojalnościowymi na polskim rynku?


1. Co mówią badania przeprowadzone przez Monitor Programów Lojalnościowych?

Wg. Monitora Programów Lojalnościowych ARC Rynek i Opinia, ok. 47% Polaków deklaruje uczestnictwo w programach lojalnościowych. Zauważalny jest wzrost liczby klientów biorących udział w więcej niż jednym programie. Tendencja wzrostowa dotyczy również tzw. bardzo aktywnych klientów-czyli tych, którzy są świadomi swojego statusu użytkownika i zawsze korzystają z karty lojalnościowej.Źródło: „Monitor programów lojalnościowych”, ARC Rynek i Opinia, sierpień 2015Klienci zdefiniowali również Top 3 korzyści i wad wynikających z uczestnictwa w programach lojalnościowych:


a) Korzyści:
b) Wady:
2. Co wziąć pod uwagę konstruując programy lojalnościowe i jak zmierzyć skuteczność?

Konstruując program lojalnościowy powinniśmy mieć na uwadze coś co jest fundamentem-zaufanie. Wszystkie manipulacyjne ” triki” drobnym druczkiem lub niedopowiedzenia nie wspierają obustronnie korzystnych relacji w dłuższej perspektywie. Przejrzystość i adekwatność komunikacji jest tym co w wielu przypadkach przekonuje.Tak jak w życiu, żeby było można o czymś pogadać (nie tylko o pogodzie), warto poznać rozmówcę. Żeby można było to samo zastosować do Klienta, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:


a) Profil 360° Klientab) Weryfikacja komunikacji

c) Adekwatność komunikat dostosowanego do zachowań i preferencji Klienta) Spójność strategii firmy opartej na faktycznych zachowaniach i preferencjach klienta

d) Spójność strategii firmy opartej na faktycznych zachowaniach i preferencjach klientaNatomiast do pomiaru poziom skuteczności programu lojalnościowego służą parametry KPI (Key Performance Indicators):


a. Liczba pozyskanych Klientów

b. Liczba / wartość dokonanych przez uczestników transakcji

c. Poziom wymiany nagród (redempcja)

d. Poziom retencji


3. Loyalty Awards?

W kwietniu 2015 odbył się po raz pierwszy konkurs „Loyalty Awards”, który zrzesza grono profesjonalistów działających w obrębie skutecznych działań lojalnościowych. Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach:


Loyalty Innovation – ZENCARD The best new loyalty activities – Dr Irena Eris HOLISTIC CLUB 

The best B2B loyalty scheme – reseller’s market – Maspex – SPRZEDAJEMY RAZEM 

The best loyalty activities in services – mBank – mOKAZJE 

The best loyalty activities in retail – PAYBACK 

Szczegóły dostępne na : http://loyalty-awards.pl/laureaci-2014/

Wyniki plebiscytu za rok 2015 będą ogłoszone 21 kwietnia 2016 podczas uroczystej Gali Loyalty Awards.


20 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie