Webrooming vs. showrooming – Sklep tradycyjny, a potem zakup w online?

Zaktualizowano: 29 paź 2020


W ramach ostatniego DT Week miałam okazję załapać się m.in. na warsztaty we wrocławskim Business Linku. Choć temat z początku wydał mi się mało porywający (Jak moglibyśmy zaprojektować lepszą przymierzalnię?), okazja na rozmowę face to face z klientami, identyfikacja ich rozterek i generowanie innowacyjnych rozwiązań zdecydowanie mnie przyciągnęły. Dzięki tym warsztatom miałam możliwość zetknięcia się z przekrojową grupą klientów zróżnicowaną pod względem wieku/ płci i jeszcze bardziej dogłębnie poznać ich frustracje związane z tradycyjnym modelem zakupowym.Sama nie jestem shopoholikiem, którego ulubioną formą spędzania czasu jest „szwędactwo” sklepowe tudzież stanie w kilometrowych kolejkach do kas.  A co za tym idzie, na logikę, znajduje takie formy robienia zakupów, które spełniają moje oczekiwania. A możliwości jest coraz więcej. Podejście realizowane w obrębie Design Thinkingu „With people for people”, generuje kreatywne rozwiązania wychodzące do ludzi.Niewątpliwie rozwój technologiczny powoduje, że dopasowana, personalizowana omnichanellowa komunikacja z klientem, nie jest już „gwiazdką z nieba”, a staje się „chlebem powszednim”.


To jakie trendy zakupowe są widoczne?Webrooming polega na wyszukaniu produktu w sieci i zakupieniu jego fizycznego odpowiednika w sklepie stacjonarnym. Przed podjęciem decyzji można zapoznać się online z opinią innych użytkowników, porównać parametry.  Obecnie dzięki Augmented Reality możliwe jest „wirtualne” przymierzenie  rzeczy, podzielenie się zdjęciem w social media i zasięgnięcie opinii rodziny czy znajomych.
Jednak do pełni szczęścia klienta, zgodnie z tym trendem, potrzebne jest fizyczne doświadczenie zakupu i podjęcie ostatecznej decyzji w sklepie stacjonarnym.Showrooming polega na wyszukaniu towaru w sklepie i weryfikacji cenowej (i nie tylko) w Internecie. Dodatkową opcją jest zapoznanie się  z opiniami użytkowników odnośnie danego produktu. Często, na bieżąco, ten model stosują klienci korzystający ze swoich smartfonów i są w stanie dokonać analizy, która prowadzi do zakupu w sklepie wirtualnym. A „porównywarek” cenowych, parametrowych  jest ci obecnie dostatek:


Przykłady porównywarek cenowych

http://www.nokaut.pl/

http://www.ceneo.pl/

http://www.notanio.pl/

http://www.skapiec.pl/

http://www.radar.pl/

http://cokupic.pl/

http://www.twenga.pl/

http://www.okazje.info.pl/


Przykłady porównywarek parametrowych

http://www.optyczne.pl/por%C3%B3wnanie_aparat%C3%B3w.html

http://porownanie.katalog-samochodow.pl/

http://www.auto-swiat.pl/porownanie-aut


Dodatkowo sklepy stacjonarne chcąc zatrzymać klientów i budować  efektywne „customer experience” stosują coraz to nowsze technologie.


1. Digital mirrors –  dzięki nim możesz zobaczyć jak wyglądałaś w różnych „kreacjach” nie przebierając się milion razy od nowa.

2. Interactive mirrors– możesz przymierzać bez przymierzania. Błyskawicznie zmieniać kolory i towar, dobrać cały zestaw, z robić zdjęcia i rozsyłać/lub wydrukować, sprawdzić dostępność produktu.

3. Beacons – małe „urządzonka”, które dostarczają do klienta adekwatnych kontekstowo informacji. Personalizowana oferta pozwala nie tylko w łatwy sposób znaleźć odpowiedni produkt, dowiedzieć się o nim więcej, uzyskać rabat, sprawdzić dostępność, podzielić się informacjami przez social media, a nawet zapłacić za produkt mobilnie, nie tracąc czasu na stanie w kolejce.
A jaki jest Twój ulubiony model zakupowy?

99 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie